GAM

GOLF ASSOCIATION OF MICHIGAN

Tournament History

GOLF ASSOCIATION OF MICHIGAN TOURNAMENT HISTORY

MICHIGAN AMATEUR CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion/Hometown
1906Kent CCJames T. Wylie, Saginaw
1907Saginaw CCPhilip Stanton, Grand Rapids
1908CC of DetroitJoseph B. Schlotman, Detroit
1909Saginaw CCJames D. Standish, Jr., Detroit
1910CC of DetroitHoward B. Lee, Detroit
1911Kent CCHoward B. Lee, Detroit
1912CC of DetroitJames D. Standish, Jr., Detroit
1913Saginaw CCPhilip Stanton, Grand Rapids
1914CC of DetroitEdward H. Brown, Detroit
1915Kent CCJames D. Standish, Jr., Detroit
1916Saginaw CCArthur H. Vincent, Saginaw
1917 – 1918NO TOURNAMENT
1919Saginaw CCLewis L. Bredin, Detroit
1920The HighlandsHoward B. Lee, Detroit
1921Lochmoor ClubLewis L. Bredin, Detroit
1922Flint Golf ClubCarlton F. Wells, Ann Arbor
1923Kent CCCarlton F. Wells, Ann Arbor
1924Detroit GCJames D. Standish, Jr., Detroit
1925Saginaw CCCarlton F. Wells, Ann Arbor
1926Lochmoor ClubDavid Ward, Big Rapids
1927Washtenaw CCJohn Malloy, Ann Arbor
1928Kent CCJohn Malloy, Ann Arbor
1929CC of DetroitJohn Malloy, Ann Arbor
1930BelvedereCharles Kocsis, Detroit
1931BelvedereRex Bigelow, Jackson
1932Blythefield CCJames Barfield, Grand Rapids
1933CC of JacksonCharles Kocsis, Detroit
1934CC of LansingCharles Kocsis, Detroit
1935BelvedereBob Babbish, Detroit
1936Saginaw CCDavid Ward, Saginaw
1937Gull Lake CCCharles Kocsis, Royal Oak
1938Gull Lake CCEdward Flowers, Grand Rapids
1939Gull Lake CCWilliam Barclay, Flint
1940BelvedereZygmund Zawadski, Detroit
1941BelvedereSam Kocsis, Detroit
1942 – 1945NO TOURNAMENT
1946BelvedereLouis Wendrow, Lansing
1947Black River CCEd Ervasti, Royal Oak
1948BelvedereCharles Kocsis, Royal Oak
1949Black River CCThomas Draper, Jr., Berkley
1950Gull Lake CCBen Smith, Detroit
1951BelvedereCharles Kocsis, Royal Oak
1952BelvedereFred Turner, Flint
1953BelvedereReggie Myles, Jr., East Lansing
1954CC of JacksonGlenn Johnson, Grosse Ile
1955CC of JacksonGlenn Johnson, Grosse Ile
1956CC of JacksonGlenn Johnson, Grosse Ile
1957BelvedereLloyd Syron, Pontiac
1958BelvedereGlenn Johnson, Grosse Ile
1959Black RiverMelvin (Bud) Stevens, Detroit
1960Black RiverDon Stevens, Detroit
1961CC of JacksonGlenn Johnson, Grosse Ile
1962Arbor Hills CCMike Andonian, Pontiac
1963BelvedereMelvin (Bud) Stevens, Detroit
1964BelvedereDouglas Hankey, St. Johns
1965BelvedereMelvin (Bud) Stevens, Detroit
1966BelvedereRobert Meyer, Niles
1967BelvedereWilliam Newcomb, Ann Arbor
1968BelvedereLynn Janson, East Lansing
1969BelvederePeter Green, Franklin
1970BelvedereDennis Vass, Jackson
1971BelvedereJohn Grace, Detroit
1972BelvedereRandy Erskine, Battle Creek
1973BelvedereRobert Chapman, Farmington
1974BelvedereRodney Sumpter, Grand Blanc
1975BelvedereDan Pohl, Mt. Pleasant
1976BelvedereMichael Hurley, Albion
1977BelvedereDan Pohl, Mt. Pleasant
1978BelvedereJohn Morse, Marshall
1979BelvederePeter Green, Franklin
1980BelvedereStephen Maddalena, Jackson
1981BelvedereWilliam McDonald, Royal Oak
1982BelvedereDavid Graulau, Alma
1983BelvedereJohn R. Johnson, Rochester
1984BelvedereRoy Schultheiss, Bay City
1985BelvedereJohn Morgan, Birmingham
1986BelvederePeter Green, Franklin
1987BelvederePatrick Chisholm, Birmingham
1988BelvedereDavid Van Loozen, Pontiac
1989CC of JacksonTodd Marston, Jackson
1990Meadowbrook CCStephen Maddalena, Jackson
1991Michaywe’ Hills (Pines)Doug Hoey, Dearborn
1992Oakland Hills CCRandy Lewis, Alma
1993Travis Pointe CCDel de Windt, Bloomfield Hills
1994Egypt Valley CCBrian Atkinson, Cassopolis
1995Red Run Golf ClubSteve Maddalena, Jackson
1996Michaywe’ Hills (Pines)Peter Green, Franklin
1997University of MichiganJohn Lindholm, Flint
1998Boyne (Highlands)Shawn Koch, Howell
1999Detroit Golf Club -NorthRandal Lewis, Alma
2000Battle Creek Country ClubKevin VandenBerg, Mattawan
2001Flint Golf ClubAndy Matthews, Ada
2002Country Club of JacksonKorey Mahoney, E. Lansing
2003Belvedere Golf ClubColby Beckstrom, Muskegon
2004Grosse Ile Golf & Country ClubJeff Cuzzort, Grosse Ile
2005Muskegon Country ClubChristian Vozza, Traverse City
2006Boyne Resort – The HeatherGreg Davies, West Bloomfield
2007Red Run Golf ClubRyan Brehm, Mt. Pleasant
2008The Moors Golf ClubJimmy Chestnut, Grand Blanc
2009Spring Meadows CCTom Werkmeister, Kentwood
2010Oakhurst G CCJoey Garber, Petoskey
2011Boyne Resort – The HeatherWillie Mack III, Flint
2012Oakland Hills CCDrew Preston, Ada
2013Muskegon CCAndrew Chapman, Traverse City
2014Belvedere GCHenry Do, Canton
2015Plum Hollow CCRyan Johnson, New Boston
2016Eagle Eye GCSam Weatherhead, Grand Rapids
2017Egypt Valley CCTom Werkmeister, Grandville
2018CC of DetroitBeau Breault, Hartland
2019Oakland Hills CC – NorthBen Smith, Novi
2020Boyne Highlands Resort – The HeatherTyler Copp, Ann Arbor
2021Cascade Hills CCPatrick Sullivan, Grosse Pointe
2022Hawk Hollow GCNick Krueger, Spring Lake
2023Oakland Hills CC - NorthAugust Meekhof, Eastmanville
MICHIGAN WOMEN’S AMATEUR CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion
1914CC of DetroitMrs. John W. Case
1915Bloomfield Hills CCMiss Madge Miller
1916Kalamazoo CCMrs. William McGiverin
1917Bloomfield HillsMiss Lucille Desenberg
1918Detroit Golf ClubMiss Lucille Desenberg
1919Saginaw CCMiss Lucille Desenberg
1920CC of DetroitMrs. J. Stuart Prichard
1921Kalamazoo CCMiss Lucille Desenberg
1922Lochmoor ClubMrs. P. H. Sheridan
1923Flint Golf ClubMiss Elisie Hilding
1924Oakland Hills CCMrs. Stewart Hanley
1925CC of DetroitMrs. Harley G. Higbie
1926Kent CCMrs. Harley G. Higbie
1927Bloomfield Hills CCMrs. Stewart Hanley
1928Lochmoor ClubMrs. Sidney R. Small
1929Battle Creek CCMiss Mary Holton
1930Western G&CCMrs. Stewart Hanley
1931Oakland Hills CCMrs. Harley G. Higbie
1932Gull Lake CCMrs. Harley G. Higbie
1933Meadowbrook CCMrs. Harley G. Higbie
1934Orchard Lake CCMrs. Stewart Hanley
1935Blythefield CCMiss Ellen Hess
1936CC of DetroitMrs. Donald Weiss
1937Plum Hollow CCMiss Jean Kyer
1938Lochmoor ClubMiss Margret Russell
1939Meadowbrook CCMrs. Donald Weiss
1940Cascades Hills CCMrs. Donald Weiss
1941Detroit Golf ClubMrs. Donald Weiss
1942Plum Hollow CCMiss Majorie Rowe
* Stopped during War time.
1946Detroit Golf ClubMiss Sally Sessions
1947Blythfield CCMiss Mary Agnes Wall
1948Plum Hollow CCMiss Mary Agnes Wall
1949CC of DetroitMiss Shirley Spork
1950CC of LansingMiss Patricia Devany
1951Franklin Hills CCMrs. C. U. Wilson
1952Birmingham CCMiss Mary Agnes Wall
1953Kent CCMrs. Harold Marquardt
1954Detroit Golf ClubMrs. Edgar O. Reynolds
1955Oakland Hills CCMiss Wiffie Smith
1956Muskegon CCMiss Sally Sharp
1957Orchard Lake CCMrs. Donald Weiss
1958Plum Hollow CCMiss Sally Sharp
1959CC of JacksonMrs. E. L. Goddard
1960Flint Golf ClubMrs. Keith LeClair
1961Knollwood CCMiss Sally Sharp
1962Battle Creek CCMrs. Keith LeClair
1963Western G&CCMiss Sally Sharp
1964Tam O’Shanter CCMiss Sharon Miller
1965CC of JacksonMiss Sharon Miller
1966Farmington Hills CCMiss Joyce Kazmierski
1967Red Run Golf ClubMiss Patti Shook
1968Barton Hills CCMiss Joyce Kazmierski
1969Dearborn CCMiss Mary Bryan
1970Plum Hollow CCMiss Bonnie Lauer
1971Washtenaw CCMiss Patti Shook
1972Muskegon CCMiss Bonnie Lauer
1973Edgewood CCMiss Patti Shook
1974Monroe G&CCMrs. Robert Cushing
1975Bay Valley Golf  & TennisMiss Suzanne Colin
1976Grosse Ile G&CCMiss Patti Shook
1977Hidden Valley GCMiss Patti Shook
1978Tecumseh CCMiss Patti Shook
1979Travis Pointe CCMiss Patti Shook
1980Cadillac CCMiss Susan Scripsema
1981Verona Hills GCMiss Elaine Crosby
1982Tam O’Shanter CCMiss Joan Garety
1983Atlas Valley CCMiss Meg Mallon
1984Lenawee CCMiss Lisa Marino
1985Hidden Valley GCMiss Lisa Marino
1986Monroe G&CCMiss Lisa Marino
1987Verona Hills GCMiss Becky Iverson
1988Chemung Hills CCMiss Kelly Holland
1989Berrien Hills CCMiss Suzy Green
1990Midland CCMrs. Mary Jane Anderson Delcamp
1991Hidden Valley GCMiss Erica Zonder
1992Radrick FarmsMiss Paige Green
1993Black River CCMiss Debbie Williams
1994University of Michigan GCMiss Debbie Williams
1995Barton Hills CCMiss Mary Jane Anderson
1996Egypt Valley CCMiss Stacy Slobodnik
1997Black River CCMiss Joan Garety
1998Boyne Resort (Alpine)Miss Stacy Slobodnik
1999Tecumseh CCMiss Kim Benedict
2000Metamora CCMiss Stacy Snider
2001The Medalist GCMiss Kim Benedict
2002Boyne Resort (Moor)Mrs. Mary Jane Anderson Heistand
2003Black Lake GCMiss Kim Benedict
2004White Pine National GCMiss Sarah Martin
* Women’s Michigan Golf Association asks the GAM to take over running of the Michigan Women’s Amateur Championship starting in 2005.
YearSiteChampion/Hometown
2005Radrick Farms GCMandi McConnell, Linden
2006Barton Hills CCLindsay Davis, Ann Arbor
2007Egypt ValleyLaura Bavaird, Grosse Ile
2008Walnut Hills CCLaura Bavaird, Grosse Ile
2009Great Oaks CCBritney Hamilton, Lake Orion
2010St Clair River CCNatalie Brehm, Mt. Pleasant
2011Prestwick VillageChristine Meier, Rochester Hills
2012Forest Akers Golf Club WestEmmie Pietila, Brighton
2013Walnut Hills GCChristine Meier, Rochester Hills
2014U of M Golf CourseJennifer Elsholz, Grand Rapids
2015Spring Lake CCAllyson Geer, Brighton
2016Spring Meadows CCAllyson Geer, Brighton
2017Saginaw CCAya Johnson, Muskegon
2018Western G&CCKerrigan Parks, Flushing
2019Spring Lake CCElayna Bowser, Dearborn
2020Forest Akers GC – WestAnna Kramer, Spring Lake
2021Saginaw CCKimberly Dinh, Midland
2022Great Oaks CCAnci Dy, Traverse City
2023Spring Lake CCKatie Chipman, Canton
GAM SR/MID-AM TEAM CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion
2010Plum Hollow CCTim Katanski/Bill Zylstra
2011Orchard Lake CCBill Zylstra/Mike Ignasiak
2012Oakland University G&LCCasey Baker/Greg Reynolds
2013Oakland University G&LCCasey Baker/Greg Reynolds
2014Detroit Golf ClubCasey Baker/Greg Reynolds
2015Oakland Hills CC/Detroit GC/Red Run GCCasey Baker/Greg Reynolds
2016Western G&CC/Dearborn CC/Grosse Ile G&CC/Barton Hills CCMike Fedewa/Steve Fedewa
2017Grosse Ile G&CC/Plum Hollow CC/OU G&LC-Katke/Oakland Hills CCScott Strickland/Tom Gieselman
2018Grosse Ile G&CC/Lochmoor/Flint GC/Prestwick Village GCBob Matthiesen/Russ Cunningham
2019Oakland Univ.-Sharf/Flint GC/TPC Michigan/Barton Hills CCGrant Bruce/Michael Coriasso
2020Plum Hollow CC/Travis Pointe CC/Dearborn CC/Barton Hills CCScott Strickland/Tom Gieselman
2021Plum Hollow CC/Western G&CC/Grosse Ile G&CC/Meadowbrook CCAndrew Tindall/Mike Ignasiak
2022Flint GC/Travis Ponte CC/Dearborn CC/Meadowbrook CCGreg Davies/Ian Harris
2023Travis Pointe CC/Western G&CC/Grosse Ile G&CC/Barton Hills CCScott Strickland/Tom Gieselman
GAM CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion, Club
1919Detroit GCT. Worden Hunter, CC of Detroit
1920Bloomfield Hills/Oakland HillsJoseph B. Schlotman, CC of Detroit
1921Red Run/BrooklandsJoseph B. Schlotman, CC of Detroit
1922Lochmoor/CC of DetroitFred Hotlitzel, Sarnia
1923Detroit GCT. Worden Hunter, CC of Detroit
1924Red Run/BrooklandsJames D. StandishJr., CC of Detroit
1925Birmingham/Oaklands HillsG. Leslie Conley, Detroit GC
1926Oakland Hills CCJohn Malloy, Ann Arbor
1927Detroit GCJohn Malloy, Ann Arbor
1928George VonElm, Tam O’Shanter
1929Red Run/Forest Lake CCChris Brinke, Plum Hollow
1930Grosse Ile G&CCWilliam Courtney, Western
1931Franklin Hills/MeadowbrookChris Brinke, Oakland Hills
1933Orchard Lake CCCharles Kocsis, Western
1932Plum Hollow CCCharles Kocsis, Beechwood
1934Detroit GCEdmund Shurly, CC of Detroit
1935Meadowbrook CCChris Brinke, Oakland Hills
1936CC of Detroit/EssexJohn W. Foley, Jr., Grosse Ile
1937Franklin Hills CCJimmy Johnson, Sylvan Glen
1938Plum Hollow CCChris Brinke, Oakland Hills
1939CC of DetroitTom Sheehan, Meadowbrook
1940Meadowbrook CCBob Babbish, Brooklands
1941Birmingham CCMike Dietz, Lochmoor
1942 – 1944NO TOURNAMENT
1945Orchard Lake CCA. Fred Kammer, Jr., CC of Detroit
1946Oakland Hills CC (S)A. Fred Kammer, Jr., CC of Detroit
1947CC of DetroitTom Sheehan, Oakland Hills
1948Dearborn CCBen Smith, Lochmoor
1949Red Run Golf ClubBen Smith, Lochmoor
1950Lochmoor ClubBob Babbish, Red Run
1951Birmingham CCBen Smith, Lochmoor
1952Franklin Hills CCDick Whiting, Red Run
1953Meadowbrook CCBob Babbish, Detroit GC
1954Pine Lake CCBob Babbish, Detroit GC
1955Orchard Lake CCGlenn Johnson, Grosse Ile
1956Plum Hollow CCTom Draper, Red Run
1957Western G&CCEugene Woodard, Lakepointe
1958Detroit GC (N)Melvin (Bud) Stevens, Western
1959CC of DetroitMelvin (Bud) Stevens, Western
1960Forest Lake CCTom Draper, Red Run
1961Tam O’Shanter CCC.A. Smith III, Arbor Hills
1962Grosse Ile G&CCMelvin (Bud) Stevens, Western
1963Lochmoor ClubJames Smith, Lakepointe
1964Warwick Hills CCMelvin (Bud) Stevens, Western
1965Essex G&CCMelvin (Bud) Stevens, Western
1966Franklin Hills CCPeter Jackson, Oakland Hills
1967Blythefield CCPeter Green, Orchard Lake
1968Red Run Golf ClubJohn Grace, Detroit GC
1969Plum Hollow CCR. Hunter McDonald, Oakland Hills
1970Point O’Woods CCPeter Green, Orchard Lake
1971Dearborn CCMelvin (Bud) Stevens, Atlas Valley
1972CC of DetroitJohn Grace, CC of Detroit
1973Orchard Lake CCJohn Grace, CC of Detroit
1974Birmingham CCThomas L. Draper, Red Run
1975Grosse Ile G&CCMark A. Henrickson, Atlas Valley
1976Oakland Hills CC (N)R. Mark Timyan, Flint
1977Pine Lake CCPeter W. Eddy III, Dearborn
1978Western G&CCJ. Scott Campbell, Forest Lake
1979Forest Lake CCJ. Scott Campbell, Forest Lake
1980Essex G&CCBrion Carlson, Bay City
1981Red Run Golf ClubBrion Carlson, Bay City
1982Plum Hollow CCRon Beurmann, Walnut Hills
1983Franklin Hills CCJohn Morgan, Oakland Hills
1984Tam O’Shanter CCJohn Morgan, Oakland Hills
1985Dearborn CCBob McNiff, Muskegon
1986CC of DetroitJohn French, Bloomfield Hills
1987Orchard Lake CCPeter Green, Orchard Lake
1988Knollwood CCJosh Mondry, Knollwood
1989Birmingham CCSteve Maddalena, Jackson
1990Travis Pointe CCRoy Schultheiss, Bay City
1991Grosse Ile G&CCKevin Collier, Walnut Hills
1992Lochmoor ClubWillard Richart, Travis Pointe
1993CC of JacksonJim Pickford, CC of Jackson
1994Bloomfield Hills CCDoug Davis, Barton Hills
1995Flint Golf ClubRoy Schultheiss, Bay City
1996Barton Hills CCRandy Lewis, Pine River
1997Kent CCBryant MacKellar, Pine Trace
1998CC of DetroitShawn Koch, Howell
1999CC of LansingMichael Harris, Bloomfield Hills
2000Walnut Creek CCKevin VandenBerg, Mattawan
2001Spring Meadows CCEric Jorgensen, Grand Rapids
2002Oakhurst CCRuss Cunningham, Dewitt
2003Grand Haven Golf ClubAdam Walicki, Jackson
2004Plum Hollow CCGrant Tungate, Okemos
2005CC of DetroitCasey Baker, Ann Arbor
2006Dearborn CCPatrick Wilks-Krier, Ann Arbor
2007Walnut HillsSteve Cuzzort, Gross Ile
2008Orchard Lake CCJimmy Chestnut, Grand Blanc
2009Travis Pointe CCChristopher Mory, Haslett
2010Flint GCCasey Baker, Ann Arbor
2011Barton Hills CCMarty Jeppesen, Ypsilanti
2012Point O’ Woods CCJared Dalga, Grand Rapids
2013Birmingham CCScott Strickland, Birmingham
2014Red Run GCRyan Johnson, New Boston
2015CC of LansingMitchell White, Muskegon
2016Barton Hills CCTom Werkmeister, Kentwood
2017Barton Hills CCAlex Scott, Traverse City
2018Meadowbrook CCJames Piot, Canton
2019Muskegon CCMitchell White, Muskegon
2020Western G&CCJimmy Chestnut, Royal Oak
2021Franklin Hills CCJames Piot, Canton
2022Plum Hollow CCAugust Meekhof, Eastmanville
2023Travis Pointe CCAugust Meekhof, Eastmanville
GAM WOMEN’S CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion, Hometown
1992Cascades Golf CourseCarolyn Nodus, Mason
1993Owosso CCMary Jane Anderson, Clarkston
1994Plum Hollow CCAngie Stafford, Grand Rapids
1995Verona Hills CCAngie Stafford, Candlestone
1996Black River CCJoan Garety, Egypt Valley
1997Kalamazoo CCLauri Berles, Sunnybrook
1998Hidden ValleyStacy Slobodnik, Kentwood
1999Radrick FarmsKim Benedict, Rochester Hills
2000Saginaw CCMary Jane Anderson, Clarkston
2001Travis Pointe CCMary Jane Anderson, Clarkston
2002Chemung Hills CCKim Benedict, Ann Arbor
2003Clio CCTina Miller, Muskegon
2004Owosso CCSarah Martin, Grosse Ile
2005Spring Meadows CCShasta Averyhardt, Flint
2006Pine Lake CCMary Vajgrt, Kalamazoo
2007Saginaw CCLaura Kueny, White Hall
2008University of MichiganLaura Kueny, White Hall
2009Battle Creek CCChristine Meier, Rochester Hills
2010Forest Akers- WestNatalie Brehm, Mt. Pleasant
2011Gull Lake CCEmmie Pietila, Brighton
2012Port Huron Golf ClubGabrielle Yurik, Oakland
2013Gull Lake CCShannon Warner, Livonia
2014Spring Lake CCJennifer Elsholz, Grand Rapids
2015Owosso CCJulie Guckian, Linden
2016Polo Fields G&CC – Ann ArborAnna Kramer, Spring Lake
2017St Clair Golf CourseKerrigan Parks, Flushing
2018Muskegon CCAllyson Geer, Brighton
2019Saginaw CCSarah Shipley, Hastings
2020Muskegon CCJulia Stevenson, Highland
2021Klinger Lake CCMikaela Schulz, West Bloomfield
2022CC of Lansing Sophie Stevens, Highland
2023Washtenaw GCBridget Boczar, Canton
*Starting in 1995, the Women’s Stroke Play was limited to GAM Members only. *In 1996, the Women’s Stroke Play was renamed to GAM Women’s Championship.
GAM MID-AMATEUR CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion, Hometown
1983Travis Pointe CCGreg Reynolds, Linden
1984Travis Pointe CCPeter Green, Franklin
1985Travis Pointe CCJohn Morgan, Birmingham
1986Travis Pointe CCDick Marr, Grand Blanc
1987Port Huron Gol f ClubAgim Bardha, Birmingham
1988CC of JacksonJohn Morgan, West Bloomfield
1989Washtenaw CCJeff Reaume, Ypsilanti
1990Kalamazoo CCTom Gauntlett, Kalamazoo
1991Bay City CCRoy Schultheiss, Bay City
1992Boyne Highlands (Heather)Brian Mills, Livonia
1993Scalawags/Red RunDon Brooks, Bloomfield Hills
1994Treetops (Fazio/Smith)Greg Reynolds, Flint
1995Lakewood Shores(Resort/Gailes)Doug Davis, Barton Hills
1996Boyne (Moor/Ross Memorial)John Morgan, Detroit GC
1997Boyne Resort (Moor & Ross)Hank Schlissberg, Lansing
1998Treetop Resort (Fazio & Smith)Randy Lewis, Alma
1999Boyne Resort (Moor & Ross)Hank Schlissberg, Lansing
2000Treetops Resort (Fazio & Tradition)Kevin VandenBerg, Mattawan
2001Shanty Creek (Schuss & Legend)Russ Cunningham, Dewitt
2002Boyne Resort (Hill & Moor)Russ Cunningham, Dewitt
2003Treetops Resort (Fazio & Smith)Greg Davies, West Bloomfield
2004Boyne Resorts (Moor & Hills)Russ Cunningham, Dewitt
2005Boyne Resorts(Moor & Hills)Greg Davies, West Bloomfield
2006Boyne Resorts (Ross & Hills)Anthony Sorentino, Rochester
2007Boyne Resorts(Ross & Hills)Mike Ignasiak, Saline
2008Boyne Resorts (Ross & Hills)Tom Werkmeister, Kentwood
2009Boyne Resorts (Ross & Hills)Tom Werkmeister, Kentwood
2010Boyne Resorts (Ross & Hills)Tom Werkmeister, Kentwood
2011Boyne Resorts (Ross & Hills)Tom Werkmeister, Kentwood
2011Boyne Resorts(Ross & Hills)Greg Reynolds, Linden, Seniors
2012Boyne Resorts (Ross & Hills)Erik Schleicher, Grosse Pte Shores
2012Boyne Resorts (Ross & Hills)Mike Fedewa, Canton – Seniors
2013Boyne Resorts (Ross & Hills)Tom Werkmeister, Kentwood
2013Boyne Resorts(Ross & Hills)Greg Davies, W. Bloomfield – Mid-Senior
2013Boyne Resorts (Ross & Hills)Jeff Knudson, Beverly Hills – Senior
2013Boyne Resorts (Ross & Hills)Jim Stapleton, Saginaw – Super Senior
2014Boyne Resorts (Ross & Hills)Tom Werkmeister, Kentwood
2014Boyne Resorts (Ross & Hills)Ken Hudson, Bloomfield Hills – Mid-Senior
2014Boyne Resorts (Ross & Hills)Greg Reynolds, Grand Blanc – Senior
2014Boyne Resorts (Ross & Hills)Al Riegel, Maple City – Super Senior
2015Boyne Resorts (Moor & Heather)Anthony Sorentino, Shelby Twp.
2015Boyne Resorts (Moor & Heather)Bill O’Connor, Birmingham – Mid-Senior
2015Boyne Resorts (Moor & Heather)Ian Harris, W. Bloomfield – Senior
2015Boyne Resorts (Moor & Heather)Greg Reynolds, Grand Blanc – Super Senior
2016Boyne Resorts (Ross & Hills)Anthony Sorentino, Shelby Twp.
2016Boyne Resorts (Ross & Hills)Jud Kotas, Grosse Pte. Farms – Mid-Senior
2016Boyne Resorts (Ross & Hills)Jeff Knudson, Beverly Hills – Senior
2016Boyne Resorts (Ross & Hills)Greg Reynolds, Grand Blanc – Super Senior
2017Boyne Resorts (Moor & Heather)John Quigley, St. Clair Shores
2017Boyne Resorts (Moor & Heather)Jeff Champine, Rochester Hills – Mid-Senior
2017Boyne Resorts (Moor & Heather)Randy Lewis, Alma – Senior
2017Boyne Resorts (Moor & Heather)Pete Saputo, Bloomfield Hills – Super Senior
2018Boyne Resorts (Moor & Heather)Scott Strickland, Birmingham
2018Boyne Resorts (Moor & Heather)Michael Anderson, Northville – Mid-Senior
2018Boyne Resorts (Moor & Heather)Jim Lewis, Novi – Senior
2018Boyne Resorts (Moor & Heather)Tom Rex Jr., Charlevoix – Super Senior
2019Boyne Resorts (Moor & Heather)Michael Coriasso, White Lake
2019Boyne Resorts (Moor & Heather)Steve Nichols, East Lansing – Mid-Senior
2019Boyne Resorts (Moor & Heather)Steve Maddalena, Jackson – Senior
2019Boyne Resorts (Moor & Heather)Ian Harris, Bloomfield Hills – Super Senior
2020Boyne Resorts (Moor & Hills)Michael Anderson, Northville
2020Boyne Resorts (Moor & Hills)Bill O’Connor, Bloomfield Hills – Mid-Senior
2020Boyne Resorts (Moor & Hills)Jerry Gunthorpe, Ovid – Senior
2020Boyne Resorts (Moor & Hills)Ron Perrine, Holt – Super Senior
2021Boyne Resorts (Moor & Heather)Nathan Clark, DeWitt
2021Boyne Resorts (Moor & Heather)Jud Kostas, Grosse Pointe Farms – Mid-Senior
2021Boyne Resorts (Moor & Heather)David Levan, Ann Arbor – Senior
2021Boyne Resorts (Moor & Heather)Mike Raymond, Jackson, – Super Senior
2022Boyne Resorts (Moor & Heather)Scott Strickland, Bloomfield Hills
2022Boyne Resorts (Moor & Heather)Greg Davies, West Bloomfield,
- Mid- Senior
2022Boyne Resorts (Moor & Heather)Steve Maddalena, Jackson,
- Senior
2022Boyne Resorts (Moor & Heather)Ron Perrine, Holt,
- Super Senior
2023Boyne Resorts (Moor and Hills)Matt Zerbel, St. Joseph, - Mid-Am
2023Boyne Resorts (Moor and Hills)Billy Nelson, Kalamazoo, - Mid-Senior
2023Boyne Resorts (Moor and Hills)Kevin Vandenberg, Pulaski - Senior
2023Boyne Resorts (Moor and Hills)Ian Harris, Bloomfield - Super Senior
*In 1986, the GAM began to conduct this event. *Starting in 1993, the Michigan Mid-Amateur utilized two courses for its Championship. *Starting in 1995, the Mid-Amateur was limited to GAM members only. 
GAM WOMEN’S MID-AMATEUR CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion, Hometown
1999Lochmoor ClubMary Jane Anderson, Clarkston
2000Belvedere Golf ClubMary Jane Anderson, Clarkston
2001Island Hills GCJulie Massa, Holt
2002Greystone GCCathleen Netter, Monroe
2003Glacier ClubMary Jane Anderson Heistand, Clarkston
2004Red Run Golf ClubJoan Garety, Ada
2005Battle Creek CCStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2006Plum Hollow CCStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2007Edgewood CCStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2008Midland CCStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2009Western G & CCStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2010Walnut Hills CCStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2011Oak Pointe CCKim Kester, Ada
2012Prestwick VillageStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2013Polo Fields – WashtenawJulie Massa, Holt
2014Gull Lake CCEnid Gage, Wyoming
2015West Shore G&CCStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2016Owosso CCAudrey Akins, LaSalle
2017Forest Lake Country ClubStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2018Stonehedge GC – North & SouthStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2019Polo Fields G&CCAudrey Akins, LaSalle
2020Country Club of LansingKImberly Dinh, Midland
2021Oakhurst G & CCStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2022Stoatin BraeChelsea Collura, Riverview
2023Saginaw CCKim Dihh, Midland
GAM SENIOR AMATEUR CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion, Hometown
1987Edgewood CCDr. Roberts Sims, Ann Arbor
1988Port Huron Golf ClubGlenn Johnson, Grosse Ile
1989Monroe G&CCDick Siddall, Adrian
1990Chemung HillsLou Koller, Royal Oak
1991Spring Lake CCTom Watrous, Birmingham
1992West Shore G&CCTom Watrous, Birmingham
1993Hidden ValleyBill Curtis, Farmington Hills
1994Lochmoor ClubJack Van Ess, Grand Rapids
1995Muskegon CCTom Watrous, Birmingham
1996Treetops/Sylvan Resort (Smith)Russ Jimeson, Ada
1997The OrchardsRuss Jimeson, Ada
1998Egypt Valley CCDr. Tom Jamieson, Lansing
1999Lakewood Shores(Gailes & Serradella)James Sechrest, Howell
2000Boyne Resort (Ross)Russ Jimeson, Ada
2001Boyne Resort (Moor)Jim Wirtz, North Street
2002Boyne Resort (Alpine)Peter Green, Franklin
2003Lakewood Shores(Gailes & Serradella)Roger Kuhl, Jackson
2004Belvedere Golf ClubJohn Lindholm, Grand Blanc
2005Port Huron Golf ClubJohn Lindholm, Grand Blanc
2006CC of JacksonJim Sechrist, Howell
2007Belvedere Golf ClubMike Fedewa, Canton
2008Point O’WoodsBill Zylstra, Plymouth
2009BlythefieldTom Stauffer, Caledonia
2010Barton Hills CCBill Zylstra, Plymouth
2011Spring Lake CCBill Zylstra, Dearborn Heights
2012Bloomfield Hills CCIan Harris, Bloomfield Hills
2013Belvedere GCBill Zylstra, Dearborn Heights
2014Grosse Ile G & CCIan Harris, Bloomfield Hills
2015Orchard Lake CCMike Tungate, East Lansing
2016Belvedere GCTom Rex Jr., Charlevoix
2017Muskegon CCCraig Adams, Spring Lake
2018Battle Creek CCDavid Bartnick, Milford
2019Country Club of LansingSteve Maddalena, Jackson
2020Belvedere GCGreg Bonamici, Dearborn
2021Barton Hills CCSteve Maddalena, Jackson
2022Red Run GCJohn Barbour, Grand Rapids
2023Orchard Lake CCGreg Davies, West Bloomfield
SUPER SENIOR DIVISION
YearSiteChampion, Hometown
2008Point O’WoodsJim Wirtz, North Street
2009BlythefieldJim Wirth, North Street
2010Barton Hills CCBill McDonald, Troy
2011Spring Lake CCDoug Swartz, Portage
2012Bloomfield Hills CCRobert Layman, Ormond Beach
2013Belvedere GCJohn French, Bloomfield Hills
2014Grosse Ile G & CCTom Dyl, Trenton
2015Orchard Lake CCTom Dyl, Trenton
2016Belvedere GCTom Strand, Traverse City
2017Muskegon CCKerry Cunningham, Grosse Pte.
2018Battle Creek CCRick Herpich, Orchard Lake
2019Country Club of LansingMark Ochsankehl, Caledonia
2020Belvedere GCRick Herpich, Orchard Lake
2021Barton Hills CCRick Herpich, Orchard Lake
2022Red Run GCDavid Schultz, St Joseph
2023Orchard Lake CCRon Perrine, Holt
GAM SUPER SENIOR CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion, Hometown
2015Walnut Hills CCTerry Moore, Grand Rapids
2016Prestwick Village GCJohn French, Santa Monica
2017Oak Pointe CC – ChampionshipRick Hagenbach, South Lyon
2018Saginaw CCIan Harris, Bloomfield Hills
2019Battle CreekIan Harris, Bloomfield Hills
2020Owosso CCRick Herpich, Orchard Lake
2021Medalist GCRay Emsley, Davisburg
2022Atlas Valley GCMike Raymond, Jackson
2023Bloomfield Hills CCJohn Morgan, Novi
GAM SENIOR MATCH PLAY
YearSiteChampion, Hometown
2009Port Huron GCBill Zylstra, Plymouth
Super SeniorsBob Layman, Bloomfield Hills
2010Forest Lake CCBill Zylstra, Plymouth
Super SeniorsClaud Johnston, Ann Arbor
2011Battle Creek CCGreg Reynolds, Linden
Super SeniorsClaud Johnston, Ann Arbor
2012Grosse Ile Golf & CCRay Emsley, Davisburg
Super SeniorsJohn Lindholm, Grand Blanc
2013Travis Pointe CCMike Raymond, Jackson
Super SeniorsGeorge Dillon, Midland
2014Western G & CCRandy Lewis, Alma
Super SeniorsMichael Phillips, Bloomfield Hills
2015TullymoreMitch Wilson, Portage
Super SeniorsMark Christensen, Flint
2016Walnut Creek CCSteve Maddelena, Jackson
Super SeniorsGeorge Dillon, Midland
2017Flint GCRandy Lewis, Alma
Super SeniorsMark, Christenson, Flint
2018Forest Lake CCBill Zylstra, Dearborn Heights
Super SeniorsPete Saputo, Bloomfield Hills
2019Oakhurst G@CCKevin Klemet, White Lake
Super SeniorsIan Harris, Bloomfield Hills
2020Stoatin BraeMitch Wilson, Portage
Super SeniorsIan Harris, Bloomfield Hills
2021Stoatin BraeDavid Levan, Ann Arbor
Super SeniorsLarry Vaughn, Greensboro
2022Muskegon CCSteve Maddalena, Jackson
Super SeniorsBill Zylstra, Dearborn Heights
2023Flint GCMike Ignasiak, Saline
Super SeniorsJohn Morgan, Novi
GAM FOUR-BALL CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion
2014Warwick HillsJoe Balaskovitz/Scott O’Neill
2015Warwick HillsWes Stewart/Peter vanWezel
2016CC of JacksonWes Stewart/Peter vanWezel
2017CC of LansingDan Ellis/Jimmy Dewling
2018Barton Hills CCAnthony Provenzola/Jon Ripperger
2019Travis PointeNicholas Carbary/Jack Versau
2020CC of JacksonDan Ellis/Jimmy Dewling
2021CC of LansingDan Ellis/Jimmy Dewling
2022Oakhurst G&CCMichael Coriasso/Jason Kalo
GAM SENIOR FOUR-BALL CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion
2007Verona HillsRoger Kuhl/Mike Sequite
2008LochmoorBill Zylstra/Pete Allen
2009Oakhurst G & CCJohn Jakubiak/ Bill Zylstra
2010Prestwick Village CCRoy Schulthesis/ George Dillon
2011Flint Golf ClubDave Harris/Bill Zylstra
2012Walnut Hills CCDoug Anderson/ Scott Anderson
2013Kent CCLarry Vaughan/Mitch Raymond
2014Great Oaks CCRandy Lewis/Roy Schultheiss
2015Midland CCMitch Wilson/Doug Swartz
2016Battle Creek CCRandy Lewis/Roy Schultheiss
2017Prestwick Village GCGreg Zeller/Kevin Klemet
2018Country Club of JacksonBrian Miller/Bob Carson
2019Thousand Oaks GCLeo Daigle/Kevin Klemet
2020Cherry Creek GCJeff Lane/Jim Lewis
2021PohlCat Championship GCMike Ignasiak/Randy Frederick
2022Apple Mountain GCTom Daigle/Kevin Klemet
SUPER SENIOR FOUR-BALL CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion
2007Verona Hills GCCliff Davis/Chester Kozlowski
2008Lochmoor ClubFred Backiel/Claud Johnston
2009Oakhurst G&CCJohn O’Donovan/John Czarnik
2010Prestwick Village CCJohn Jambor/Jim Sechrist
2011Flint Golf ClubJohn Jambor/Jim Sechrist
2012Walnut Hills CCNeil McQuarrie/John Richart
2013Kent CCNeil McQuarrie/John Richart
2014Great Oaks CCJohn French/John Lindholm
2015Midland CCDave Kempner/Claud Johnston
2016Battle Creek CCJohn French/John Lindholm
2017Prestwick Village GCBill Zylstra/Ned Bacon
2018Country Club of JacksonBill Zylstra/Ned Bacon
2019Thousand Oaks GCRobert Roehrig/Pete Saputo
2020Cherry Creek GCMike Raymond/Pete Walz
2021PohlCat Championship GCMike Raymond/Pete Walz
2022Apple Mountain GC Dan Hughes/Roy Schultheiss
GAM WOMEN’S SENIOR FOUR BALL CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion
2011Lochmoor ClubMary Jane Hiestand/Kathy Minnich
2012Edgewood CCMary Jane Hiestand/Kathy Minnich
2013Great Oaks CCMary Jane Hiestand/Kathy Minnich
Mid-AmateurC. Cibrario/A. Zuckerman
2014Polo Fields – WashtenawT. Delcamp/J. Garety
Mid-AmateurJ. Schram/D. Stocker
2015Port Huron GCT. DelCamp/J. Garety
Mid-AmateurS. Weiss/D. Benford
2016Oak Pointe CC – ChampionshipS. Weiss/J Adams
OpenM. Russell/V. Haque
2017Battle Creek CC
OpenK. Sharp/Y. Tanida
SeniorJ. Garety/T. DelCamp
2018St. Clair GC
OpenA. Geer/H. Harris
SeniorJ. Garety/T. DelCamp
2019Owosso CC
OpenH. Ghelfi/S. Trombetta
SeniorJ. Garety/T. Delcamp
2020Saginaw CC
OpenJ. Massa/S. Slobodnik-Stoll
SeniorJ. Garety/T. Delcamp
2021Polo Fields G&CC
OpenA. Melendez/M. Melendez
SeniorT. Delcamp/S. Conlin
2022Macatawa Golf Club
OpenAbby Grevel/Avery Howard
SeniorBarbara Schmid/Shelly Weiss
GAM SENIOR WOMEN’S CHAMPIONSHIP (Stroke Play)
YearSiteChampion, Hometown
1997Crystal MountainJean Murray, Mt. Pleasant
1998Crystal MountainLajuana Clancy, Grosse Pte.
1999Crystal MountainShirley Cole, Saginaw
2000Lakewood Shores (Serradella)Dottie Blue, Onekama
2001Wild Bluff GCSophia Kang, West Bloomfield
2002Boyne Resort (Moor)Maureen Whitehead, Charlevoix
2003Crystal Mountain – MTN RidgeMaureen Whitehead, Charlevoix
2004Mount Pleasant CCSusan Campbell, Kalamazoo
2005Michaywe’ GC – The PinesBarbara Schmidt, Grand Rapids
2006Treetops Resort – TraditionJoan Garety, Ada
2007Grand Traverse ResortSusan Campbell, Portage
2008Manistee NationalSusan Campbell, Portage
2009Little Traverse Bay GCJoan Garety, Ada
2010Crystal Mountain- MTN RidgeJoan Garety, Ada
2011Belvedere GCBarb Schmid, Grand Rapids
2012Indian River GCDonna Benford, Linden
2013Michaywe Pines GCDonna Benford, Linden
2014Boyne – AlpineTerry DelCamp, Grand Blanc
2015Birchwood Farms G&CCTerry DelCamp, Grand Blanc
2016Tullymore Golf Resort – TullymoreJoan Garety, Ada
2017Hidden River G&CCJulie Massa, Holt
2018Manistee G&CCShelly Weiss, Southfield
2019Harbor Point GCJoan Garety, Ada
2020Hidden River G&CCJulie Massa, Holt
2021Birchwood Farms G&CCJoanne Adams, Detroit
2022Petoskey Bay View CCStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
2023Harbor Pointe GCStacy Slobodnik-Stoll, Haslett
MICHIGAN WOMEN’S SENIOR AMATEUR CHAMPIONSHIP (Match Play)
YearSiteChampion, Hometown
2002Boyne Resort (Moor)Sophia Kang, West Bloomfield
2003Black Lake GCJudy Moleski, Ada
2004White Pine NationalJudy Moleski, Ada
2005Radrick FarmsMaureen Whitehead, Charlevoix
2006Michaywe’ – The PinesJoan Garety, Ada
2007Gaylord CCJoan Garety, Ada
2008Arbor Hills GCSusan Campbell, Portage
2009Hawk HollowBarb Schmid, Grand Rapids
2010Gull Lake CCSusan Campbell, Portage
2013Mt. Pleasant CCCindy Obermeyer, Birmingham
2014St. Clair CCMaureen Whitehead, Charlevoix
2015Travis Pointe CCDonna Benford, Linden
2016Saginaw CCMaureen Whitehead, Charlevoix
2017Burning Tree G&CCJulie Massa, Holt
2018The Moors GCJulie Massa, Holt
2019Verona Hills GCDonna Bedford, Linden
2020Mt. Pleasant CCNO TOURNAMENT
2021Mt. Pleasant CCCathy Netter, Monroe
2022Sugar Springs GCJulie Massa, Holt
2023Sugar Springs GCLori Schlicher, Lewiston
MICHIGAN JUNIOR STATE AMATEUR CHAMPIONSHIP (Stroke Play)
YearSiteChampion/Club or Hometown
1969Bay City CCBob Andrews, Black River
1970Kalamazoo CCKip Byrne, Birmingham
1971Walnut Hills CCKip Byrne, Birmingham
1972Lenawee CCMark Promack, Lochmoor
1973Saginaw CCJeff Roth, Farmington
1974Monroe G&CCRob Brewster, Detroit GC
1975Port Huron Golf Club(Tie) Joe Morris, Warwick Hills
(Tie) Don Bearden, Lansing
1976Owosso CCJ. Scott Campbell, Forest Lake
1977Flint Golf ClubArthur Levin, Franklin Hills
1978Clio CCSteven Ellsworth, Clio
1979Spring Meadows CCKevin Muir, Washtenaw
1980Midland CCJosh Mondry, Knollwood
1981Arbor Hills CCTodd Marston, Arbor Hills
1982Black River CCRob Nagle, Birmingham
1983Bay City CCDavid Kleckner, Arbor Hills
1984Kalamazoo CCEric Kuhlman, Radrick Farms
1985Verona Hills GCTom Wilson, CC of Detroit
1986Chemung Hills GCMike Anderson, Saginaw
1987Flushing ValleyRoger Trevisan, Farmington Hills
1988Walnut Hills CCTim Hux, Plainwell
1989Owosso CCRon Cole, Birch Run
1990Verona Hills GCTony Daggett, Gaines
1991Pine River CCIsaac Hinkle, Otsego
1992Travis Pointe CCRob Schlissberg, East Lansing
1993Bloomfield Hills CCMatt McDougall, Rochester Hills
1994Matheson GreensMike Harris, Troy
1995The PinesMike Harris, Troy
1996Forest Akers (W)Danny Janson, Grand Rapids
1997The QuestAndrew Chapman, Grand Blanc
1998Bay CityDerek Arnett, Hartland
1999White Pine NationalAndrew Klein
2000University of MichiganMatt Neusel, Dearborn
2001Coldwater CCJim Roney, Grosse Pte Farms
2002Barton Hills CCMatt Harmon, Grand Rapids
2003Battle Creek CCBrendan Gielow, Muskegon
2004Glacier ClubAndrew Ladwig, E. Grand Rapids
2005The Moors CCLee Keselowski, Schoolcraft
2006Yarrow Golf & Conference CenterMatthew Thompson, Battle Creek
2007Prestwick Village, HighlandsPhilip Snow, Northville
2008Forest Akers – WestJoey Garber, Petoskey
2009Pine Lake CCJoey Garber, Petoskey
2010Dearborn CCJoey Garber, Petoskey
2011The Medalist GCEvan Bowser, Dearborn
2012Flint Golf ClubSam Weatherhead, Grand Rapids
2013Radrick Farms GCFrancesco Ruffino, Bloomfield Hills
2014Battle Creek CCDomenic Mancinelli, Northville
2015Polo Fields G&CC – WashtenawDonnie Trosper, Canton
2016Point O’ Woods G&CCTony Fuentes, East Lansing
2017Eagle Eye GCPatrick Sullivan, Grosse Pte.
2018Plum Hollow CCBradley Smithson, Grand Rapids
2019Bedford Valley GCTommy Sullivan, Grosse Pointe
201915 & Under DivisionRyan O’Rourke, West Bloomfield
2020TPC MichiganPJ Maybank III, Cheboygan
15 & Under DivisionWill Preston, Grand Rapids
2021TPC MichiganPJ Maybank III, Cheboygan
15 & Under DivisionConnor Shea, Bonita Springs & Cooper Reitsma, Ada
2022A-Ga-Ming GCMaxwell VanderMolen, Richland
15 & Under DivisionLeandro Pinilli, Rochester Hills
*Starting in 1986, the Michigan Junior Amateur and the GAM Junior were combined into one championship, the GAM Junior Amateur, open to all junior golfers in Michigan, the format of the previously named Michigan Junior Amateur. *Starting in 1993, the GAM Junior Amateur was split into two separate tournaments *Starting in 2000, the top 16 players qualify to compete in the Michigan Junior Match Play Championship.
MICHIGAN JUNIOR STATE AMATEUR CHAMPIONSHIP (Match Play)
YearSiteChampion, Hometown
2000University of MichiganAdam White, Ann Arbor
2001University of MichiganPatrick Wilks-Krier, Ann Arbor
2002Barton Hills CCRyan Brehm, Mt. Pleasant
2003Battle Creek CCSteven Cuzzort, Grosse Ile
2004Glacier ClubLuigi Spadafora, Milford
2005The Moors CCAaron Peterson, Ann Arbor
2006Yarrow Golf & Conference CenterPhilip Gieseker, Ann Arbor
2007Prestwick Village, HighlandsDave Ellis, Marquette
2008Forest Akers – WestBlake English, Charlotte
2009Pine Lake CCJordan Fletcher, Portage
2010Dearborn CCJoey Garber, Petoskey
2011The Medalist GCHenry Do, Ypsilanti
2012Flint Golf ClubMike Nagy, Manistique
2013Radrick Farms GCDonnie Trosper, Canton
2014Battle Creek CCJames Kneen, White Lake
2015Polo Fields G&CC – WashtenawJames Piot, Canton
2016Point O’ Woods G&CCBen Smith, Novi
2017Eagle Eye GCBen Smith, Novi
2018Plum Hollow CCPatrick Sullivan, Grosse Pte.
2019Bedford Valley GCPatrick Deardorff, Clarkston
15 and Under DivisionRyan O’Rourke, West Bloomfield
2020TPC MichiganPJ Maybank III, Cheboygan
15 and Under DivisionRobert Burns, Grand Blanc
2021TPC MichiganPJ Maybank III, Cheboygan
15 and Under DivisionMax Vandermolen, Richland
GAM JUNIOR STROKE PLAY CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion, Hometown
2009Lakelands G&CCFrancesco Ruffino, Bloomfield Hills
2010Jeremy Ball, Bloomfield Hills
2011Owosso CCBoy’s James Piot, Canton
Girl’s Daphne Chang, Troy
2012Forest Akers EastBoy’s Andrew Walker, Battle Creek
Girl’s Alyson Geer, Brighton
2013Fox Hills – ClassicBoys: James Piot, Canton
Boys 12 & Under: Abhinav Alluri, Northville
Girls: Samantha Kellstrom, Saline
Girls 12 & Under: Anika Dy, Traverse City
2014Oak Pointe CCBoys: James Piot, Canton
Boys 12 & Under:  Cameron Cowland, Dexter
Girls: Anika Dy, Traverse City
Girls 12 & Under: Anci Dy, Traverse City
2015Forest Akers EastBoys: Curtis Hughes, Lakeshore
Girls: Anika Dy, Traverse City
Boys 12 & Under: Davis Codd, Brighton
Girls 12 & Under: Allison Cui, Okemos
2016Gowanie GCBoys: Pierce Morrissey, Canadian Lakes
Girls, Mikaela Schulz, W. Bloomfield
Boys 12 & Under: Neil Zhu, Novi
Girls 12 & Under:  Bridget Boczar, Canton
2017Forest Akers EastBoys: Cameron Cowland, Dexter
Girls: Alliscon Cui, Okemos
Boys 12 & Under: Drew Miller, E. Lansing
Girls 12 & Under: Abbie Pietila, Brighton
2018Forest Akers EastBoys: Tyler Hurtubise, Essex
Girls: Lilia Henkel, Grand Rapids
Boys 12 & Under: Griffin Mawson, Traverse City
Girls 12 & Under: Georgia Bosart, Clarkston
2019Forest Akers EastBoys: PJ Maybank III, Cheboygan
Girls: Elise Fennell, Caledonia
Boys 12 & Under: Joshua Slocum, Traverse City
Girls 12 & Under: Avery Manning, Dexter
2020Forest Akers EastBoys: Ieuan Jones, Ann Arbor
Girls: Lauren Timpf, Macomb
Boys 12 & Under: Brady Berkemeier, Grand Rapids
Girls 12 & Under: Avery Manning, Dexter
2021Forest Akers EastBoys: Max Vandermolen, Richland
Girls: Elise Fennell, Caledonia
Boys 12 & Under: JP Levan, Grand Rapids
Girls 12 & Under: Saisha Patil, Okemos
* Tournament name changed to GAM Junior Stroke Play; includes girls now.
MICHIGAN JUNIOR TWO-PERSON TEAM CHAMPIONSHIP
Boys Division
2003The Medalist GCMatt Johnson/Matt Friend
2004Walnut Creek CCJack Tunge/Blake Peffer
2005Metamora G&CCMichael Marcari/ Joseph Juszczyk
2006Clio CCBlake Terrill/Vince Capron
2007Great Oaks CCChase Olsen/Nathan Stump
2008Bay City CCTyler Skiba/Kevin Szymansko
2009Atlas ValleyWesley Gates/Trevor Grigg
2010Lakelands G & CCMatthew DeMarois/David DeMarois
2011Shenandoah CC C.Williams/N. Dennis
2012Glen Oaks GCFrancesco Ruffino/Brandon Barrows
Girls Division
2003The Medalist GCLindsey Davis/Meghan Hunter
2004Walnut Creek CCMeghan Hunter/Lindsey Davis
2005Metamora G&CCMeghan Hunter/Katelin Davis
2006Clio CCAustin McDermaid/Ashley Brower
2007Great Oaks CCJoan Dulieu/Maria DeMarco
2008Bay City CCJacqueline DeBoer/Collette Hansen
2009Atlas ValleyBroke Adamczak/Heather Marks
2010Lakelands G&CCHeather Marks/Gabriella Shipley
2011Shenandoah CCA. Plemmons/M. Esordi
2012Glen Oaks GCElla Pendy/Tenley Shield
Mixed Division
2003The Medalist GCStephanie Pott/A.J. Musial
2004Walnut Creek CCEvan Wilson/Lousia Shu
2005Metamora G&CCJeffrey Peters/Darby Peters
2006Clio CCBen Livermois/Jennifer Smith
2007Great Oaks CCCasey Johnson/Sarah Johnson
2008Bay City CCAlex Burau/Sarah Burau
2009Atlas ValleyKaitlyn Brasher/Alex Hemmila
2010Lakelands G&CCKaitlyn Brasher/Alex Hemmila
2011Shenandoah CCB. Zyber/H. Zyber
2012Glen Oaks GCCody Meredith/Janaye Powers
MICHIGAN JUNIOR GIRLS’ STATE AMATEUR CHAMPIONSHIP (Stroke Play)
YearSiteChampion/Club or Hometown
1979Spring Meadows CCMeredith Weaver, Battle Creek
1980Port Huron GCMeredith Weaver, Battle Creek
1981Arbor Hills GCAudrey Bendick
1982Black River CCJanice Lesperance, Orchard Lake
1983Bay City CCJeanne Gibbons, Orchard Lake
1984Kalamazoo CCSuzie Green, Orchard Lake
1985Verona HillsLaura Giamalva, Burning Tree
1986Chemung HillsMichelle Malkin, Grand Blanc
1987Flushing ValleyCarolyn Nodus, Mason
1988Walnut Hills CCCarolyn Nodus, Mason
1989Owosso CCPatricia White, Bloomfield Hills
1990Verona HillsLori Schlissberg, East Lansing
1991Pine River CCMegan Johnson, Livonia
1992Travis Pointe CCKelly Wilcox, Kalamazoo
1993Pine River CCAmy Eckhardt, Hillsdale
1994Spring Meadows CCKelly Ann Hoffmeyer, East Lansing
1995Saginaw CCStacy Snider, Grandville
1996Lake DosterStacy Snider, Grandville
1997Walnut HillsStacy Snider, Grandville
1998Verona HillsJennifer Borowiec, South Lyon
1999Coldwater CCEnid Gage, Wyoming
2000Mattheson Greens
16-17 DivisionErin Borowiec, South Lyon
14-15 DivisionAbby Orshal, Cadilac
13 and Under DivisionMegan Carter, Bloomfield Hills
2001Port Huron Golf Club
16-17 DivisionMandi McConnell, Grand Blanc
14-15 DivisionKristen Polanski, Livonia
13 and Under DivisionMegan Carter, Bloomfield Hills
2002Ella Sharp GC
16-17 DivisionKelly Easton, Fort Gratiot
14-15 DivisionBrie Rowdon, Jackson
13 and Under DivisionBryce Hetchler, Clinton Twp.
2003Chemung Hills CC
16-17 DivisionKristen Polanski, Livionia
14-15 DivisionMeghan Hunter, Dexter
13 and UnderBryce Hetchler, Clinton Twp.
2004Midland CC
16-17 DivisionStephanie Mory, Haslett
14-15 DivisioinNatalie Brehm, Mt. Pleasant
13 and UnderBryce Hetchler, Clinton Twp.
2005Lakelands G&CC
16-17 DivisionMichele Bowles, Davison
14-15 DivisionShannon Warner, Livonia
13 and UnderCarlia Canto, Marysville
2006Egypt Valley CC
16-17 DivisionSamantha Troyanovich, Grosse Pte Shores
14-15 Division
13 and UnderKelly Hartigan, Clinton Twp.
2007Owosso CC
16-17 DivisionShannon Warner, Livonia
14-15Elizabeth Nagel, Dewitt
13 and UnderEssence Biggs, Oak Park
2008Mount Pleasant CC
16-17 DivisionElizabeth Ecker, Niles
14-15Kelly Hartigan, Clinton Twp
13 and UnderAlyssa Getty, Leamington
Match Play ChampionElizabeth Ecker
2009CC of Jackson
16-17 DivisionDevon Compton, Rochester
14-15Gabrielle Shipley, Hastings
13 and UnderGreer Clausen, Birmingham
Match Play ChampionDevon Compton
2010Burning Tree G & CC
16-18 DivisionRosalie Shyu, Rochester Hills
14-15Gabrielle Yurik, Oakland
13 and UnderJami Laude, Ann Arbor
Match Play ChampionLindsey Lammers, Milan
2011Forest Akers – West
16-18 DivisionKelly Hartigan, Lake Orion
14-15Hannah Pietila, Brighton
Match Play ChampionKelly Hartigan, Lake Orion
2012Muskegon Country Club
16-18 DivisionAya Johnson, Muskegon
14-15Allyson Geer, Brighton
Match Play ChampionJulia Montgomery, Shelby Twp.
2013Forest Akers West
16 & Over DivisionHailey Hrynewich, Muskegon
15 & Under DivisionSarah White, Caledonia
2014Forest Akers West
16 & Over Division:Sarah White, Caledonia
15 & Under DivisionVeronica Haque, Rochester
2015Dearborn CCSarah Shipley, Hastings
15 & Under DivisionMikaela Schulz, W. Bloomfield
2016Forest Akers GC – WestKatelyn Chipman, Canton
15 & Under DivisionJasmine Ly, Madison Heights
2017Washtenaw GCOlivia Reed, Carleton
15 & Under DivisionAnika Dy, Traverse City
2018Forest Akers GC – WestMikaela Schulz, W. Bloomfield
15 & Under DivisionBridget Boczar, Canton
2019Forest Akers GC-WestLilia Henkel, Grand Rapids
15 & Under DivisionKate Brody, Grand Blanc
2020Forest Akers GC-EastAriel Chang, Macomb Township
15 & Under DivisionJessica Jolly, Rockford
2021Forest Akers GC – EastSophie Stevens, Highland
15 & Under DivisionMia Melendez, Ann Arbor
2022Forest Akers GC - WestGrace Wang, Rochester Hills
15& Under DivisionGrace Slocum, Traverse City
*Starting in 1993, the GAM Junior Amateur was split into two separate tournaments. *Starting in 2000, the Junior Girls was flighted by age group.
MICHIGAN JUNIOR GIRLS’ AMATEUR STATE CHAMPIONSHIP (Match Play)
YearSiteChampion, Hometown
2001Port Huron Golf ClubJenna Walters, Burton
2002Ellas Sharp GCLindsay Dunigan, Jackson
2003Chemung Hills CCBrie Rowdon, Jackson
2004Midland CCStephanie Mory, Haslett
2005Lakelands G&CCMichelle Bowles, Davison
2006Egypt Valley CCLouisa Shu, West Bloomfield
2007Owosso CCVanessa Koechli, Brighton
2008Mount Pleasant CCMinjoo Lee, Clarkston
2009CC of JacksonDevon Compton, Rochester
2010Burning TreeLindsey Lammers, Milan
2011Forest Akers WestKelly Hartigan, Lake Orion
2012Muskegon C CAya Johnson, Muskegon
2013Forest Akers WestHannah Pietila, Brighton
(15 & Under)Julia Dean, Brighton
2014Forest Akers WestElle Nichols, Okemos
(15 & Under)Abbey Pierce, Bloomfield Hills
2015Dearborn CCEmily White, Caledonia
(15 & Under)Mikaela Schulz, W. Bloomfield
2016Forest Akers WestKerrigan Parks, Flushing
(15 & Under)Heather Fortushniak, Brighton
2017Washtenaw GCKerrigan Parks, Flushing
(15 & Under)Nichole Whatley, Northville
2018Forest Akers WestMikaela Schulz, W. Bloomfield
(15 & Under)Grace Boczar, Canton
2019Forest Akers West GCLilia Henkel, Grand Rapids
(15 & Under)Mekenna Kehoe, Strathroy
2020Forest Akers EastAriel Chang, Macomb Township
(15 & Under)Lauren Timpf, Macomb
2021Forest Akers EastLauren Timpf, Macomb
(15 & Under)Mia Melendez, Ann Arbor
INDIVIDUAL CADDIE CHAMPIONSHIP
YearChampion/Club
1946Marshall O’Shaughnessy, Pine Lake
1947Don Stevens, Plum Hollow
1948Bud Stevens, Plum Hollow
1949Bud Stevens, Plum Hollow
1950Bud Stevens, Plum Hollow
1951Bill Curtis, Plum Hollow
1952Art Berry, Plum Hollow
1953Bill Morgan, Dearborn
1954Leon Jackson, Washtenaw
1955RECORDS NOT AVAILABLE
1956John Molenda, Knollwood
1957Don Cochran, Franklin Hills
1958Mike Willman, Detroit GC
1959Don Stipchak, Edgewood
1960RECORDS NOT AVAILABLE
1961Bob Woods, Detroit GC
1962Dick Loring, Jackson
1963Bill Taylor, Warwick Hills
1964Pat DiCicco, Detroit GC
1965Gary Balliet, Club N/A
1966Dean Fox, Western
1967Eric Liblang, Western
1968Ron Siroca, Red Run
1969Charles Doering, Kent
1970Steve Marks, Forest Lake
1971Paul Kruzel, Meadowbrook
1972Bill Stankewitz, Tam O’Shanter
1973Jim Ziegler, Plum Hollow
1974Dan Tomakowski, Plum Hollow
1975John Ankenbrandt, Red Run
1976George Stroh, Franklin Hills
1977Gary Lavrin, Franklin Hills
1978Dave Auton, Essex
1979Randy Stephan, Warwick Hills
1980P. Brazzil, Plum Hollow
1981T. Hennigan, Red Run
1982Mike Heisterkamp, Oakland Hills
1983Mike Heisterkamp, Oakland Hills
1984Ed Tucker, Detroit GC
1985Joe Grelik, Dearborn
1986Tony DeKroub, Jackson
1987Steve Aumock, Great Oaks
1988H. Gillenkirk, CC of Lansing
1989Corey Spanke, Detroit GC
1990Todd Kozlowski, Birmingham
1991Jason May, Birmingham
1992Steve Owczarzek, Bloomfield Hills
1993Craig Cucinella, Pine Lake
1994Rob Hostetter, Lochmoor
1995Kevin Marvin, Red Run
1996Damon Vance, Oakland Hills
1997Blake Dorian, Bay City
1998Steve Kowalski, Birmingham
1999Nikos Markellos, Western G&CC
2000Dave Nichols, Great Oaks G&CC
2001Lance Chamberlain, Dearborn CC
2002Polo Hourani, CC of Lansing
2003Chris Sidor, Western G&CC
2004Kyle Gulock, Detroit Golf Club
2005* Changed Format to Scramble for one year only
2006Kevin DeStefanis, Plum Hollow CC
2007Matt Fuller, Bloomfield Hills CC
2008David Goad, Dearborn CC
2009Rained out at Lochmoor Club
2010Paul Bartkowiak, Dearborn CC
2011Mike Doyle, Great Oaks CC
2012Mike Murri, Great Oaks CC
2012Adam Palomba, Red Run GC
2013Cancelled due to weather
2014Cancelled due to weather
2015Cancelled due to weather
* Starting in 2012, we added an Individual Open Division.
CADDIE TEAM CHAMPIONSHIP
YearSiteTeam Champion
2000Birmingham CCBirmingham CC
2001Great Oaks CCDearborn CC
2002Orchard Lake CCCC of Lansing
2003Bloomfield Hills CCDearborn CC
2004Western G &CCWestern G&CC
2005Walnut Creek CCGrosse Ile G&CC
2006Plum Hollow CCPlum Hollow CC
2007Forest Lake CCBloomfield Hills CC
2008Meadowbrook CCWarwick Hills G&CC
2009Lochmoor* Rained out
2010Birmingham CCWarwick Hills G & CC
2011Plum Hollow CCGreat Oaks CC
2012Plum Hollow CCGreat Oaks CC
2013Edgewood CC* Rained out
2014Not held
2015Forest Lake CC
ATLAS TROPHY MATCHES
Matches between public course golfers, as represented by the MPGA or the MGA, and private club golfers, as represented by GAM or DDGA.  The Trophy honors Edward Atlas, Franklin Hills (1886-1964), a GAM Governor, member of the USGA Public Links Committee, and an official in public golf in metropolitan Detroit.
YearSiteResults
1938Birmingham CCDDGA 39-MGA 33
1939Meadowbrook CCDDGA 381/2-MGA 331/2
1940Lochmoor ClubMGA 49-DDGA 23
1941Red Run GCDDGA 411/2-MGA 301/2
1942 – 1947NO MATCHES HELD
1948Gowanie GCDDGA 50-MPGA 22
1949NO MATCHES HELD
1950Gowanie GCDDGA 441/2-MPGA 271/2
1951Tam O’Shanter CCMPGA 46-DDGA 26
1952Pine Lake CCMPGA 381/2-DDGA 331/2
1953Plum Hollow GCDDGA 531/2-MPGA 181/2
1954Forest Lake CCMPGA 38-DDGA 34
1955Indianwood G & CCDDGA 371/2-MPGA 341/2
1956Barton Hills CCMPGA 38-DDGA 34
1957Edgewood CCDDGA 361/2-MPGA 351/2
1958CC of LansingDDGA 14-MPGA 10
1959CC of JacksonDDGA 14-MPGA 10
1960Saginaw CCDDGA 14 1/2-MPGA 91/2
1961Washtenaw CCGAM 141/2-MPGA 91/2
1962Black River CCGAM 121/2-MPGA 111/2
1963Black River CCMPGA 161/2-GAM 71/2
1964Franklin Hills CCGAM 16-MPGA 8
1965Black River CCMPGA 131/2-GAM 101/2
1966CC of JacksonGAM 13-MPGA 11
1967Battle Creek CCGAM 13-MPGA 11
1968Warwick Hills G &CCGAM 17-MPGA 7
1969Franklin Hills CCGAM 15 1/2-MPGA 8-1/2
1970Saginaw CCMPGA 14-GAM 10
1971Warwick Hills G&CCGAM 16-MPGA 8
1972Midland CCGAM 16-MPGA 8
1973Black River CCGAM 12-MPGA 12 (Tie)
1974Kalamazoo CCGAM 13-MPGA 11
1975CC of JacksonGAM 18-MPGA 6
1976Washtenaw CCMPGA 4 1/2-GAM 3 1/2*
1977CC of LansingGAM 16-MPGA 8
1978Bay City CCGAM 13-MPGA 11
1979Michawye Hills GCGAM 13- MPGA 11
1980Battle Creek CCGAM 12 - MPGA 12 (Tie)
1981Saginaw CCGAM 14 - MPGA 10
1982 Kent CCGAM 42 - MPGA 30
1983 Black River CCGAM 47 1/2 - MPGA 24 1/2
1984Gull Lake CCGAM 43 1/2 - MPGA 28 1/2
1985Crystal Downs CCGAM 41 - MPGA 31
1986Port Huron GCGAM 42 - MPGA 30
1987The Moors GCGAM 59 - MPGA 13
1988Franklin Hills CCGAM 46 1/2 - MPGA 25 1/2
1989Battle Creek CCGAM 39 - MPGA 33
1990Point O' Woods G & CCMPGA 38 - GAM 34
1991Point O' Woods G & CCGAM 38 1/2 - MPGA 33 1/2
1992Michawye Hills GC GAM 41 1/2 - MPGA 30 1/2
1993Treetops Resort GCGAM 51 - MPGA 45
1994Radrick Farms GCGAM 56 1/2 - MPGA 39 1/2
1995The Loon GCPrivate 56 1/2 - Public 39 1/2
1996The Thoroughbred GCPrivate 19 1/2 - Public 12 1/2
1997TPC of MichiganPrivate 18 1/2 - Public 13 1/2
1998 The Gailes GCPublic 18 - Private 14
1999Oakland Hills CCPrivate 18 1/2 - Public 13 1/2
2000Wuskowhan Players ClubPrivate 12 - Public 12 (Tie)
2001TPC of MichiganPublic 13 1/2 - Private 10 1/2
2002The Fortress GCPrivate 13 - Public 11
2003The Loon GCPrivate 15 1/2 - Public 8 1/2
2004 Yarrow GCPublic 14 1/2 - Private 9 1/2
2005The Orchards GCPublic 15 - Private 9
2006Angels Crossing GCPrivate 12 1/2 - Public 11 1/2
2007The Medalist GCPrivate 13 - Public 11
2008College Fields GCPublic 9 1/2 - Private 8 1/2
2009Meadowbrook CCPrivate 14 - Public 10
2011CC of Detroit GAM 15 - Public 9
2013Tullymore Golf ResortGAM 13 1/2 - Public 10 1/2
2015TPC of MichiganPublic 13 1/2 - GAM 10 1/2
2017Oakland University (Sharf)GAM 16 - Public 8
2019Black Lake GCGAM 15 1/2 - Public 8 1/2
2021Macatawa GCGAM 9 - Public 3*
2023Polo Fields G&CCGAM 16.5 - Publinx 6.5
OVERALL RECORD: PRIVATE 52 – PUBLIC 16 – TIES 3
*Starting in 2010 – Atlas Trophy Matches are held on a Bi-annual basis *Matches shortened by rain. +Matches returned to 1pt. each.
WOMEN’S ATLAS MATCHES
YearSiteResults
1989Black River Golf ClubPublic 231/2-Private 121/2
1990Black River Golf ClubPrivate 271/2-Public 81/2
1991Saginaw CCPublic 22-Private 14
1992Spring Lake CCPublic 23-Private 13
1993Monroe G&CCPrivate 221/2-Public 131/2
1994The MeadowsPublic 221/2-Private 131/2
1995The PohlCatPrivate 20-Public 16
1996Hidden Valley (Classic)Private 19-Public 17
1997The FortressPrivate 13 1/2-Public 4 1/2
1998ThoroughbredPrivate 12 1/2-Public 5 1/2
1999Monroe G&CCPrivate 9-Public 9 (Tie 2)
2000The QuestPrivate 9 1/2-Public 8 1/2
2001Metamora CCPrivate 14 1/2– Public 3 ½
2002Forest Lake CCPrivate 15- Public 3
2003The Loon GCPublic 12– Private 6
2004Yarrow Golf & Conference CenterPrivate 13-Public 5
2005The Orchards GCPrivate
2006Angels CrossingPrivate 10-Public 8
2007The MedalistPublic 10 ½ – Private 7 ½
2008College FieldsPrivate 10 ½ – Public 7 ½
2009Lyon OaksPublic 15 ½ – Private 8 ½
2010CandlestonePublic 17 ½ -Private 6 ½
2012Tullymore/St IvesPublic 18 – Private 6
2014PohlCatPublic 12 – Private 12
2016Harbor Point GCPublic 12 – Private 12
2017Double JJ ResortPrivate 15.5 – Public 8.5
2018Spring Meadows CCPublic 13.5 – Private 10.5
2019Bedford Valley GCPublic 15.5- Private 8.5
2020NO MATCHES HELD
2021Tecumseh GCPrivate 15- Public 9
2022Marshall CCPrivate 16 - Public 8
2023Katke GC at FSUPublic 13 - Private 10
OVERALL RECORD: PRIVATE 15 – PUBLIC 9 – Ties 1 FULLER CUP MATCHES PLAYED FOR THE ERNEST FULLER CUP
YearSiteResults
1971CC of LansingPGA 101/2-Amateurs 71/2
1972CC of LansingPGA 131/2-Amateurs 101/2
1973Walnut Hills CCPGA 151/2-Amateurs 81/2
1974Washtenaw CCPGA 17-Amateurs 7
1975Franklin Hills CCPGA 191/2- Amateurs 41/2
1976CC of DetroitAmateurs 15-PGA 9
1977Oakland Hills (S)PGA 37-Amateurs 17
1978Red Run Golf ClubPGA 471/2-Amateurs 241/2
1979Detroit GC (N)PGA 40-Amateurs 32
1980Flint Golf ClubPGA 36-Amateurs 36 (tie)
1981Pine Lake CCAmateurs 37-PGA 35
1982Indianwood G&CCPGA 471/2-Amateurs 241/2
1983Forest Lake CCPGA 331/2-Amateurs 201/2
1984NO MATCHES HELD
1985Farmington HillsPGA 321/2-Amateurs 201/2
1986Franklin Hills CCPGA 361/2-Amateurs 171/2
1987Indianwood G&CCPGA 351/2-Amateurs 181/2
1988Red Run Golf ClubPGA 471/2-Amateurs 611/2
1989Birmingham CCPGA 29-Amateurs 25
1990Bloomfield Hills CCPGA 29-Amateurs 25
1991Flint Golf ClubPGA 39-Amateurs 15
1992Washtenaw CCPGA 291/2-Amateurs 241/2
1993FortressPGA 351/2-Amateurs 181/2
1994Egypt Valley CCPGA 441/2-Amateurs 91/2
1995Red Run Golf ClubPGA 35-Amateurs 19
1996CC of JacksonPGA 36-Amateurs 18
1997The Polo FieldsPGA 13-Amateurs 5
1998Forest Lake CCPGA 12 1/2-Amateurs 5 ½
1999The WyndgatePGA 11-Amateurs 7
2000Barton Hills CCPGA 10 ½ – Amateurs 7 ½
2001Links at PinewoodGAM 11 ½ – PGA 6 ½
2002The WyndgatePGA 10 – Amateurs 8
2003Prestwick Village CCGAM 12 – PGA 6
2004Eagle Eye Golf ClubPGA 12 ½- Amateurs 5 ½
2005Oakhurst CCPGA 11 1/2 – Amateurs 6 1/2
2006CC of LansingPGA 9 ½-Amateurs 8 1/2
2007Red Run GCPGA 8 ½ – Amateurs 9 ½
2008Travis Pointe CCPGA 11 ½ – Amateurs 6 ½
2009Oakland Hills CCGAM 9 ½ – PGA 8 ½
2010Prestwick Village CCRained Out
2011CC of LansingGAM 12 ½ – PGA 5 ½
2012Flint Golf ClubGAM 9 –PGA 9
2013Eagle Eye GCPGA 11 – GAM 7
2014CC of LansingPGA 10.5 – GAM 7.5
2015Barton Hills CCGAM 12 – PGA 6
2016Blythefield CCGAM 9.5 – PGA 8.5
2017Oakhurst G&CCPGA 10 – GAM 8
2018Birmingham CCGAM 12.5 – PGA 5.5
2019Indianwood G&CCGAM 14- PGA 4
2020Cascade Hills CCGAM 13 – PGA 5
2021Prestwick Village GCGAM 9.5 – PGA 8.5
2022Red Run CCGAM 12.5 - PGA 5.5
2023Birmingham CCPGA 10 - GAM 8
OVERALL RECORD: PGA 34 – AMATEURS 14 – TIES 2 
GAM TOURNAMENT OF CHAMPIONS
YearSiteMen’s Champion/Club
1984Farmington HillsGreg Reynolds, Spring Meadows
1985Arbor HillsGreg Reynolds, Spring Meadows
1986Warwick HillsGreg Reynolds, Spring Meadows
1987Walnut HillsJohn Morgan, Oakland Hills
1988GarlandJeff Dansbury, Red Run
1989EssexKevin Troyer, Atlas Valley
1990Radrick FarmsRoy Schultheiss, Bay City
1991Barton HillsGreg Raklovits, Point O’Woods
1992U of MBrian Mills, Meadowbrook
1993TPC of MichiganBrian Mills, Meadowbrook
1994The FortressDoug Davis, Barton Hills
1995Warwick HillsBrian DeAlexandris,Meadowbrook
1996Atlas ValleyGreg Reynolds, Flint
1997MonroeDoug Hartigan, Moravian Hills
1998BirminghamGrant Bruce, Detroit GC
1999Red Run Golf ClubTom Stauffer, Crystal Springs
1999Edgewood CC
2000Plum Hollow CCMichael Sequite, The Medalist
2000The Fortress
2001Indianwood G&CCDarren LaCharite, Mistwood GC
2002Detroit Golf ClubJohn Farrell,
2003Egypt Valley CCAdam Walicki,
2004Egypt Valley CCDale Black, Flushing Valley
2005Indianwood G&CCDavid Brownback, CC of Lansing
2006Eagle Eye GCGreg Moore, Battle Crooke CC
2006Hawk Hollow GC
2007Eagle Eye GCChris Vozza Oakland Hills CC
2007Hawk Hollow GC
2008Indianwood G&CCJoey Garber, Boyne Resorts
2009Oakland UniversityGreg Reynolds, Flint GC
2010Oakland UniversityMarty Jeppesen, Ypsilanti
2011Detroit Golf ClubMichael Marks, Midland
2012Detroit Golf ClubMichael Marks, Berkley
2013Eagle Eye GCDonnie Trosper, Canton
2014Oakland Hills CCJoe Hooks, Commerce Twp.
2015Oakland UniversityAnthony Sorentino, Shelby Twp.
2016Grosse Ile/West ShoreEvan Bowser, Dearborn
2017Indianwood G&CCDavid Praet, Lake Orion
2018Detroit GCJake Kieronski, Wyandotte
2019Red Run GCJack Versau, Kalamazoo
2020Oakland UniversityBrad Bastion, Shelby Township
2021Travis Pointe CCChester Vandenberg, Portage
2022Grosse Ile G&CCAndy Matthews, Grand Rapids
2023Oakhurst G&CCPeter Farner, Commerce Twp.
*Starting in 1993, a Women’s Division was added * In 2004, the tournament of champions became the GAM Chrysler Club Championship *Starting in 2009 the tournament is now called GAM Tournament of Champions 
GAM SENIOR TOURNAMENT OF CHAMPIONS
2011Warwick HillsJohn Richart, Ann Arbor
2012Warwick HillsDave Kempner, Ann Arbor
2013CC of JacksonRon Jona, Southfield
2014CC of JacksonRandy Lewis, Alma
2015Walnut Hills GCIan Harris, W. Bloomfield
2016Forest Lake CCMike Tungate, E. Lansing
2017Warwick HillsCurt Brown, Howell
2018Travis Pointe CCBrian Miller, Lake Orion
2019Prestwick Village GCKevin Klemet, White Lake
2020Oakland UniversityRick Herpich, Orchard Lake
2021CC of JacksonDavid Levan, Ann Arbor
2022Grosse Ile G&CCRick Herpich, Orchard Lake
2023Oakhurst G&CCTom Gieselman, Commerce Twp.
GAM JUNIOR INVITATIONAL
YearSiteChampion, Hometown
2013Eagle Eye/Hawk HollowAndrew Walker, Battle Creek
2014Forest Akers WestBeau Breault, Howell
2015Spring Meadows CCJames Piot, Canton
2016Gull Lake CCEric Nunn, St. Johns
2017Forest Akers WestParker Jamieson, Lansing
Justin Sui, Lake Orion
2018Forest Akers WestBradley Smithson, Grand Rapids
Ieuan Jones, Ann Arbor
2019Forest Akers WestJustin Sui, Lake Orion
Ryan O’Rourke, W. Bloomfield (15 & U)
2020Forest Akers WestPJ Maybank III, Cheboygan
Will Preston, Grand Rapids (15 & U)
2021Forest Akers WestLorenzo Pinili, Rochester Hills
Connor Fox, Lake Orion (15 & U)
2022Forest Akers WestMaxwell VanderMolen, Richland
Ian Masih, Okemos (15& U)
GAM TWO-PERSON NET TEAM CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion/Club
1991Atlas Valley CCKen Beesley/Craig Valassis, Orchard Lake
1992Forest Lake CCKeith Vaughan/Rob Vaughan, Forest Lake
1993Metamora CCJames Scovic/Dennis Augustin, Paint Creek
1994Birmingham CCDon Matt/Pete Misukewicz, Great Lakes
1995Edgewood CCJoe Bongiovanni/Scott Worthy, Amateur Tour
1996Spring Meadows CCKen Potok/Norm Rodgers, Hillsdale
1997Port Huron Golf ClubTom Degregorio/Al Paulikas, Birmingham
1998Atlas Valley CCPaul Drumm/Dave Spaulding, Egypt Valley
1999Hawk Hollow GCTom Popilek/Carl Montague, Vienna Greens
2000Apple Mountain GCPaul Albanese/Andy Alvey, MPGA
2001The Sawmill GCMichael McHale/Jack McHale, Plum Brook
2002Tanglewood GCMichael McHale/Jack McHale, Plum Brook
2003Metamora G&CCJohn Carnick/Roger Chapman, Greystone
2004Egypt Valley CCHoward Mullen/Steve Coda, Egypt Valley
2005Forest Dunes GCAndrew Hooper/Matt Walter, Greystone GC
2006The Tribute at OtsegoDerek Kolano/Mark Bentley, Pine Trace GC
2007FortressCarl Manning, Jr./Tom Hollman,Carl’s Golfland
2008Michawye – PinesBill Hobson/Tom Waske, MGL Golf Club
2009EdgewoodAl Petrulis/Sal Petrulis, MPGA
2010Lochmoor ClubSteven McEwen/Garrett Keais, Travis Pointe CC
2011UofM Golf CourseR. Rachner/R. Rachner
2012Prestwick Village GCJohn McCurry/Brad Righettini
2013Spring MeadowsLance Knupp/Jason Korody
2014CC of LansingKeith Meadows/Paul Fisher
2015Grosse Ile G & CCDwaine Jones/Kevin Kotzian
2016Travis Pointe CCDwaine Jones/Kevin Kotzian
2017Oakland Univ. – SharfTom Hollandsworth/Ishmael Picklesimer
2018Oak Pointe CC – ChampionshipGeoffrey Arnoldy/Nick Badgley
2019Grosse Ile G&CC/Birmingham CCRonald Blackmore/Kevin Renaud
2020Spring Meadows CC/Meadowbrook CCJack McHale/Michael McHale
2021Oakhurst G&CC/Red Run GCMichael Lam/Tapinder Kalsi
2022Edgewood CCJoe Denino/Byron Scott
2023Flint GC/Meadowbrook CCYvette Johnson/Sean Gouda
GAM NET CHAPMAN
YearSiteChampions
2015Pine Lake CCSteve Nimer/Joe LaForges
2016Great Oaks CCRoger Chapman/Stewart Sloan
2017Great Oaks CCRich Rachner/Rick Rachner
2018The Orchards GCGreg Fisher/Steven Marques
2019The Orchards GCNeil Nelson/Jeffrey Talcott
2020Oakhurst G&CCWilliam Dietz/Dustin Ross
2021Grosse Ile G&CCMatt Magnotte/John Bonapace
2022Eagle Eye GCGreg Fisher/Steven Marques
2023The FortressKevin Demorest/Robert Tuson
NET AMATEUR CHAMPIONSHIP
YearSiteChampion/Club
2002The Classic at Otsego ClubJack McHale, Greystone
2003Pilgrim’s RunRick Rachner, Oak Pointe CC
2004The Loon GCMike Mondalek, Plum Brook GC
2005The FortressGeoffrey Bailey, Mich Amateur Golf Tour
2006Great Oaks CCKarl Livingston, Marysville GC
2007Macatawa LegendsMichael Brown, Yarrow GC
2008Lakelands G &CCMichael Brown, Yarrow
2009Oak Pointe CCMike Kidder, Lake Forest GC
2010Warwick Hills G&CCRicky Ihrke, Oxford Hills GC
2011Oakhurst G&CCGreg Messer, Westland
2012Plum Hollow CCPaul Grill, Byron
2013Prestwick Village CCJack Germain, Dexter
2014Polo Fields – WashtenawSteve Szymanski, Rochester Hills
2015Eagle Eye GCMatt Camalo, Plymouth
2016CC of LansingMike Camalo, Grand Rapids
2017Plum Hollow CCChad Wilson, Midland
2018Hawk Hollow GCMatt Magnotte, Macomb
2019Edgewood CCCarl LaBorde, White Lake
2020Polo Fields G&CCBrad Christians, Fountains
2021Washtenaw GCDustin Ross, Garden City
2022Lakelands G&CCAndrew Lang, Grosse Ile
2023Tanglewood GCAndrew Lang, Grosse Ile
GAM NET MATCH PLAY
YearSiteChampion/Hometown
2002Hawk Hollow Golf ClubTom Mirasol, Rochester
2013Grosse Ile G & CCMichael Piazza, Allen Park
2014Lakelands G & CCMike Hayes, White Lake
2015Forest Lake CCDavid McTear, Redford
2016St. Clair GCJack McHale, Macomb
2017Polo Fields G&CCTom Hollandsworth, Chelsea
2018Burning Tree G&CCJoe DeNino, Taylor
2019Lakelands G&CCChris Badgley, Trenton
2020Paint Creek CCBrett Macniel, Mason
2021Lakes of Taylor GCAndrew Lang, Grosse Ile
2022Polo Fields G & CCAndrew Lang, Grosse Ile
2023Atlas Valley GCMatt Magnotte, Clinton Twp.
GAM DISTINGUISHED SERVICE AWARD
1988John Brennan, Oakland Hills
1989Warren Orlick, Tam O’Shanter
1990Gerald L. Faubel, Saginaw
1991Nancy Koustas, Dearborn
1992Betty Richart, Barton Hills
1993Ray Maguire, Birmingham
1993C.E. “Tuck” Tate, Crystal Downs
1994E. Ben Davis, Rackham
1995Gus Cosmos, Red Run
1996Ernie Fuller, Links at Pinewood
1997Jack Berry, Golf Writer
1998Chuck Kocsis, Red Run
1999Bill Uzelac, Plum Hollow CC
2000Paul Rieke, MSU Professor
2001Tom Chisholm, Bloomfield Hills CC
2003Bob McMasters, GAM, Evan Scholars
2004Mike Wiegand, GAM, MPGA, Junior
2005Richard Fairgrieve, President Emeritus
2006Bill Lindhout, GAM Course Rating
2007Fritz Balmer, GAM President Emeritus
2008Tom Mason, Superintendent, Birmingham CC
2009Vartan Kupelian, Golf Writer
2010Dr. Walter Albers, Walnut Creek CC
2011Dr. Roger Ostrander, Expert Rules Official
2012Mark Wilson, Chairman, PGA / America, Rules
2013Dr. Richard Papp, President Emeritus
GAM CLUB REPRESENTATIVE OF THE YEAR AWARD
1989Bill Glynn, Gowanie
1990Sam Murray, Verona Hills
1991Ronald Woods, Grosse Ile
1992David Robinson, Red Run
1994Al Tochet, Birmingham
1995Gary Adelman, Bay City
1996Mike Raymond, Jackson
1997Chuck Edwards, Walnut Creek
1998John Schulte, Birmingham
1999Rondal Gaines, Burning Tree
2000Ed Huot, Spring Meadow CC
2001Doug Hinton, Port Huron GC
2006Janet Jensen, Muskegon CC
Bob Kwiecien, Muskegon CC
2007Pam Kurtz, Owosso CC
2008Larry Beidelman, Oakhurst G&CC
2009Lynn Saunders, Lakelands G&CC
2010Tom Ahern, MPSGA
2011James Finn, Barton Hills CC
2012Jerry Engle, Watermark CC
2013Mike Harris, Birmingham CC

GAM CHAMPIONSHIPS

2024 in pictures